Home
اصل و نسب طایفه دنبلی
تاریخ برمکیان
مشاهیر دنبلی
آثار بجا مانده
دانشمندان و شعراء
گالری عکس
تماس با ما
جستجو

 

مطلب خان دنبلی

 

مطلب خان فرزند امیر جمشید سلطان دنبلی ازامرای زمان شاه عباس صفوی وحاکم مرندو نواده حاجی بیگ میباشد.مادر وی دختر عالم و دانشمند بزرگ ایران شیخ بهائی معروف می باشد. زمانی که آذربایجان درتصرف عثمانیها بود، امیر جمشیدسلطان به اصفهان رفته در التزام رکاب بود و در همان زمان شیخ بهائی که وزارت شاه عباس را داشته،دخترش را بعقد امیرجمشیدسلطان درآورد و مطلب خان حاصل این ازدواج است .

بزرگترین اثر ماندگار مطلب خان ، مسجد مطلب خان واقع در میدان مرکزی فعلی شهر خوی به همراه حمامی درکنارآن مسجد میباشد. وی با فروش املاک خود در منطقه یکانات مرند، هزینه های ساخت مسجد و حمام موردنظر را فراهم نموده است. حمام مطلب خان متاسفانه دراثر مرور زمان از بین رفته ولی براساس شنیده ها جدیدا" آثار آن بنا شناسائی گردیده، ولی بنای مسجد پابرجا بوده و توسط سازمانهای مربوطه بازسازی شده است. برخی از مورخین ساخت آن مسجد را به زرگر عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه قاجار نسبت میدهند. این مسجد درزمان قاجاریه وبسال 1218 خورشیدی بازسازی گردیده، احتمالا همین امرموجب اشتباه در معرفی سازنده آن شده است . عده ای دیگرنیز ساخت این بنا را به دوره ایلخانیان نسبت میدهند که هر دو نظریه مردود می باشد.

مسجد مطلب خان دارای شبستان‌ بزرگ‌ روباز مربع‌ شکل‌ میباشد که‌ محیط آن ازحجره‌های‌ دو طبقه‌ و شاه‌نشین‌های‌بلند‌ و ایوانی‌ بزرگ‌ تشکیل گردیده‌. نمای بيرونی‌ و درونی‌ اين مسجد آجری‌ و عاری از هرنوع تزئينات مي‌باشد، فقط قسمت شاه‌نشين بالای‌ محراب ورودی‌ شبستان، با مقرنس‌های‌ درشت گچی‌ تزئین گردیده و بخشهای‌ داخلی‌ ايوان و طرفين ورودي آن بطور هنرمندانه ای آجرچينی‌ شده است.این مسجد فاقد گنبد می باشد. در میان مردم شهر خوی معروف است که بعلت وسعت بنا معماران نتوانسته اند گنبدی برای آن بسازند.